Дозиметр кишеньковий прямопоказуючий ДКП—50А
призначений для виміру експозиційних доз гамма-випромінювання конструктивно він виконаний у формі авторучки складається з алюмінієвого корпусу, в якому розташовані іонізаційна камера з конденсатором.
Принцип дії дозиметра подібний до дії найпростішого електроскопа. У процесі заряджання дозиметра візирна нитка електроскопа відхиляється від внутрішнього електрода впливом сил електростатичного відштовхування. Відхилення нитки залежить від прикладеної напруги, яку при зарядці регулюють і підбирають так, щоб зображення візирної нитки поєдналося з нулем шкали відлікового пристрою.
При дії гамма-випромінювання на заряджений дозиметр робочому обсязі камери виникає іонізаційний струм. Іонізаційний струм зменшує початковий заряд конденсатора і камери, отже, і потенціал внутрішнього електрода. Зміна потенціалу, що вимірюється електроскопом, пропорційно до експозиційної дози гамма-випромінювання. Зміна потенціалу внутрішнього електрода призводить до зменшення сил електростатичного відштовхування між візирною ниткою та тримачем електроскопа. В результаті візирна нитка зближується з тримачем, а зображення переміщається за шкалою відлікового пристрою. Тримаючи дозиметр проти світла і спостерігаючи через окуляр за ниткою, можна будь-якої миті зробити відлік отриманої експозиційної дози випромінювання.
Дозиметр ДКП—50А забезпечує вимірювання індивідуальних експозиційних доз гамма-випромінювання в діапазоні від 2 до 50 Р при потужності експозиційної дози випромінювання від 0,5 до 200 Р/год. Саморозряд дозиметра в нормальних умовах не перевищує двох поділів на добу.
Заряджання дозиметра ДКП-50А проводиться перед виходом на роботу в район радіоактивного зараження (дії гамма-випромінювання) в наступному порядку:
• відгвинтити захисну оправу дозиметра (пробку зі склом) та захисний ковпачок зарядного гнізда ЗД5:
• ручку потенціометра зарядного пристрою повернути ліворуч;
• дозиметр вставити в зарядне гніздо зарядного пристрою, при цьому включається підсвічування зарядного гнізда і висока напруга;
• спостерігаючи в окуляр, злегка натиснути на дозиметр і, повертаючи ручку потенціометра вправо, встановити нитку на шкали «О», після чого вийняти дозиметр із зарядного гнізда;
• перевірити положення нитки світла: її зображення має бути на позначці «О», загорнути захисну оправу дозиметра та ковпачок зарядного гнізда.
Експозиційну дозу випромінювання визначають положення нитки на шкалі відлікового пристрою. Звіт необхідно проводити при вертикальному положенні нитки, щоб унеможливити вплив на показ дозиметра прогину нитки від ваги.